BİPOLAR BOZUKLUK.

Bipolar bozukluk, kişilerin yaşam kalitesini, enerji seviyelerini, kişilerarası ilişkilerini, kendilerine dair inançlarını ve daha bir çok faktörü etkileyecek güce sahip olan bir psikolojik rahatsızlıktır.

Bipolar bozukluğa sahip olan kişiler iki uçlu duygular yaşamaktadırlar. Manik ve depresif olarak tanımlanan iki ayrı uçta kişiler tamamen farklı ruh haline ve yaşantı biçimine sahip olabilirler. Manik dönemde; daha yüksek riskleri göze alabilen, daha az uykuya ihtiyaç duyan, aşırı enerjik hisseden, etrafındaki insanlarla rekabetçi ilişkiler kurabilen bir yapıya sahip olabilirler. Depresif dönemde ise tam tersi olacak şekilde; düşük enerjili, yataktan çıkmakta zorlanan, yaptığı aktivitelerden zevk almayan ve aktivitelere katılmak istemeyen, yüksek kaygılar yaşayan, kendini üzgün ve mutsuz hisseden bir yapıya dönüşebilir.

Bipolar bozukluğu olan kişilerin tedavi süreçlerinde, bu iki uçtaki duygulanımın hangi sıklıkta ve hangi şiddette olduğunu anlamak üzerine çalışmalar yapılarak, sonrasında kişinin bu duyguların kontrolünü tekrar eline alabilmesi için bir yol haritası belirlenir. Bu süreçte oluşturulan tedavi planına uyum gösterilmesi, tedavinin gerçekleşmesi açısından kritik önem taşımaktadır. Ayrıntılı bilgi için MOL Akademi’den destek alabilirsiniz.