ÖFKE YÖNETİMİ.

Hoşunuza gitmeyen bir durumla karşılaştığınızda kendiniz kontrol edemiyorsanız ve istemeden de olsa öfkeniz sizi ele geçiriyorsa burada sorgulanması gereken bir şeyler var demek doğru olacaktır. İnsanlar genelde sinirlendiğinde bu duygularını bağırarak ya da aşırı tepkiler vererek yaşamayı uygun görmektedir. Fakat bu üzerine hiç çalışılmamış olan öfke duygusunun, yeniden işlenmesi gerektiğine işaret eder. Çünkü işlenmemiş, üzerine çalışılmamış salt öfke, genelde insanlara ve çevrelerindekilere zarar vermektedir. Bu noktayı günlük yaşam içinde çoğunlukla fark edemeyiz.

Öfke insan doğasında var olan, normal bir duygudur. Kişinin kendini ifade etmesi, savunması gereken noktalarda hissedilmesi gerekli olan da bir duygudur. Fakat öfkeli davranışı nasıl sergileyeceğinizi ve öfkelendiğinizde kendinizi nasıl sakinleştireceğinizi kendinize öğretebilirsiniz.

Öfkeyi yönetmeyi öğrenebilmek, duygularınızın sizi ele geçirip size türlü zararlar vermesine engel olmak demektir. Sonradan pişman olacağınız hamleleri önceden engelleyebilmek demektir.

Öfke kontrolü hakkında destek alırsanız,öfkenizin size veya bir başkasına zarar verecek boyuta gelmeden nasıl kontrol altına alabileceğini öğrenme şansınız olacaktır. Bu yoğun, güçlü duyguyu yönlendirmek ya da bir başka duygu ya da davranışa dönüştürmeyi öğrenebilirsiniz. Sizi öfkelendiren kaynaklar neler, aslında bu öfkeyi gerçekten kime ya da neye hissediyorsunuz?

Siz de öfkenizi kontrol etmekte zorlanıyorsanız ve kendinizi ve duygularınızı daha yakından keşfetmek istiyorsanız MOL Akademi’ye başvurabilirsiniz.