GRUP TERAPİSİ.

Grup terapisi psikolojik problemlerin iyileştirilmesi adına tercih edilebilecek etkili bir yöntemdir. Grup terapisi oturumunda, ruh sağlığı uzmanı&uzmanları ve diğer grup terapisi katılımcıları mevcuttur. Grubun içeriğine ve dinamiğine göre kişi sayısı belirlenmektedir. Grup terapilerinde yol katedildikçe, bireyler kendilerinde hissettikleri eşsiz, acı verici ya da rahatsız edici deneyimlerin sadece kendilerine has olmadığını farkederek, birbirlerinin aslında ne kadar da anlaşılabilir ve iyileştirilebilir olduklarını görme fırsatı yakalayabilirler. Birbirlerini kabul etmeyi başaran bir grup, ilişki kurabildiğini fark ettiğinde hayatında psikolojik olarak büyük ve anlamlı değişiklikler yaşamaya başlamaktadır. Bu nedenle terapi grubunun dinamiği ve gücü, psikolojik sağaltım hızına doğrudan etki etmektedir.

Terapi gruplarının içeriği farklılık gösterebilir. Fakat genellikle grup terapilerindeki tema kaygı, öfke kontrolü, yas&kayıp, boşanma, bağımlılık, travmatik yaşantılar ya da benzer şekilde olabilir. Terapi gruplarımıza yetişkin olan her birey başvuru yapabilir. Grup terapisine yapılan başvurular tarafımızca değerlendirilerek uygun grup ve tarih belirlenmektedir.

Bireysel terapilerine devam eden bireyler de grup terapilerine eş zamanlı katılmayı tercih edebilirler. Grup terapisi ortamı aslında dış dünyanın bir örneklemi gibidir. Bireysel terapideki çalışmaların pratiğe dönüşmesi için grup terapisi iyi bir kontrollü alternatif olarak düşünülebilir. Dolayısıyla bireysel terapi ve grup terapisi eş zamanlı sürdürülebilmektedir.

Grup terapisinde katılımcı sayısının fazlalığı, farklı bakış açılarının ve baş etme stratejilerinin gözlemlenebilmesi için ideal bir zemin oluşturmaktadır. Bu sayede katılımcılar, içinde bulundukları grubun diğer üyeleri ile aktif etkileşim sağlayarak kendileri hakkında da birçok analiz dinleyebilir ve kendilerini keşfetme konusunda ilerleme sağlayabilirler.

Terapi gruplarımız ile haftada 1 gün bir araya gelerek 2 saatlik oturum gerçekleştirmekteyiz. Terapi grupları ve içeriği hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ve başvuru yapmak için bize ulaşabilirsiniz.